Dlhodobé sporenie ako súčasť našich dôchodkov

11 min. čítania
dôchodkové piliere

„Nebyť závislý na jednom zdroji príjmov!“

O dôchodkoch sa rozpráva pomerne často. Najčastejšie začiatkom roka keď sa hodnotí výkonnosť 2. piliera, alebo pri zmenách v zákonoch. Prečo je dobré nebyť závislý len na jednom zdroji príjmu na dôchodku sa budeme venovať v tomto článku.

Ako funguje dôchodkový systém? Skopírovať odkaz

Dôchodkový systém je tvorený viacerými piliermi. 1. a 2. pilier spolu tvoria základný dôchodkový systém.

1. pilier spravuje Sociálna poisťovňa a netvoria sa v ňom reálne úspory. 2. pilier spravujú dôchodkové správcovské spoločnosti a príspevky sporiteľov investujú do vytvorených dôchodkových fondov, čo sú reálne úspory.

Základný systém dopĺňa 3. pilier ako určitá forma zamestnávateľskej schémy, v ktorej reálne úspory sporiteľov spravujú doplnkové dôchodkové spoločnosti obdobne ako v 2. pilier.

Budú však tieto tri piliere stačiť pre adekvátne zabezpečenie na dôchodku?

Udržateľnosť a demografia Skopírovať odkaz

Štátny dôchodok (tzv. 1. pilier) spravovaný Sociálnou poisťovňou využíva princíp prerozdeľovania. To znamená, že súčasní pracujúci svojimi odvodmi financujú súčasných dôchodcov. Dnešná generácia pracujúcich je početne silná a preto zvláda financovať plné dôchodky pre svojich rodičov a zároveň si šetriť na svoj vlastný dôchodok prostredníctvom 2. piliera. Problém je v tom, že po tejto silnej generácii „Husákových detí“ prichádzajú populačne slabšie ročníky. Preto nasporené úspory v 2. pilieri majú prebrať rolu financovania časti dôchodkov generácie Husákových detí. 2. pilier teda znižuje tlak na mladšie generácie, ktoré prídu po Husákovych deťoch a sú výrazne menej početné. Ale ak sa poruší takáto krehká rovnováha medzi počtom prispievajúcich (a nimi platených odvodov) a počtom dôchodcov (a nimi požadovanej výšky dôchodku), Sociálna poisťovňa má problém ufinancovať dôchodky z poistného a stratu musia zaplatiť opäť pracujúci cez dane.

Matematika je v tomto prípade jednoduchá. Populačne slabšie generácie budú musieť zo svojich odvodov zaplatiť dôchodky pre populačne silné ročníky. Preto sa oslabovanie vplyvu 2. piliera síce ako problém neprejaví v najbližších rokoch, ale vybuchne v budúcnosti. Sledujte preto udržateľnosť dôchodkového systému. Momentálne je v červených číslach a má sa zhoršovať. Preto netreba počítať so zvyšovaním štedrosti 1. piliera. Skôr naopak. K tomu si pridajte fakt, že už raz priznané dôchodkové nároky sa rušia len veľmi ťažko, preto vnímajte, či je 1. pilier nastavený udržateľne (negeneruje stratu) už dnes.

Platí logika: ak má v budúcnosti početne menšia generácia utiahnuť početne väčšiu generáciu dôchodcov, budú musieť platiť vyššie dane a odvody alebo sa budúci dôchodcovia budú musieť uskromniť a poberať relatívne nižšie dôchodky. Akékoľvek oslabenie 2. piliera ohrozuje nie len dôchodky mladších ako 35 rokov, ale hlavne dôchodky „Husákových detí“. Prerozdeľovanie cez 1. pilier (Sociálnu poisťovňu) narazí na početne slabé generácie. Tu mal pomôcť 2. pilier, kedy by sa čerpali existujúce reálne úspory vytvorené silnou generáciou počas ich pracovného života. Základný systém dôchodkového zabezpečenia (1. aj 2. pilier dokopy) mal za úlohu v budúcnosti (po roku 2030) udržať aspoň rovnakú mieru náhrady ako dnes (2025) pre ročníky narodené po roku 1970.

Pár poznatkov z histórie zmien v základnom systéme dôchodkového zabezpečenia Skopírovať odkaz

Viacpilierový dôchodkový systém má za cieľ dosiahnuť zvýšenie dlhodobej udržateľnosti a reflektovania na demografické zmeny na Slovensku. V samotnej ústave SR je definované, že 1. a 2. pilier spolu tvoria základný systém zabezpečenia na dôchodku. Avšak pôvodne bol 2. pilier navrhnutý tak, že doň malo ísť až 9% z odvodov (z tých 18 % ktoré platíte zo svojej mzdy na starobné poistenie). Takto sa mala zabezpečiť dlhodobá udržateľnosť vzhľadom na klesajúcu demografiu a preniesť zodpovednosť za výšku svojho dôchodku na pracujúcu generáciu. V roku 2009 a následne v rokoch 2012 a 2013 došlo k legislatívnym úpravám, ktoré znížili natrvalo výkonnosť dôchodkových fondov, znížením príspevkov z 9% na 4% a následne presunom sporiteľov do dlhopisových fondov.

Tieto kroky oslabili schopnosť 2. piliera generovať úspory tak rýchlo ako bude rásť mzda a pomer dôchodcov k pracujúcim. A tu začína skutočný problém budúceho dôchodcu, ktorému zásahmi znemožnili udržať si aspoň takú úroveň budúceho dôchodku akú majú dnešní dôchodcovia.

Čo je dôležité pre efektívne formovanie dôchodkových úspor? Skopírovať odkaz

Pre dlhodobé dôchodkové sporenie sú dôležité hlavne dve veci: 1. dobrá a stála regulácia (nízke náklady, kvalitné fondy s vysokou mierou transparentnosti stratégie a minimum neodborných zásahov) a 2. správne nastavené predvolené možnosti včítane investičnej stratégie (čím som mladší,  tým viac môžem investovať do indexových alebo akciových fondov ktoré mi prinesú výnos a tesne pred dôchodkom tieto zhodnotené úspory presuniem do stabilnejších dlhopisových fondov). Časté a najmä neodborné zásahy sa vždy prejavia na nižších úsporách v 2. pilieri, menšej dôvere v dôchodkový systém a v prenášaní finančného bremena na mladšiu generáciu, ktorá to nemusí byť schopná ufinancovať. Na tieto skutočnosti však nemáme dosah. Čo sa tým? Diverzifikujem. To znamená, že si na svoj dôchodok budem sporiť aj v iných pilieroch ako len v základnom systéme – 1. a 2. pilieri.

Preto ak mi môj zamestnávateľ ponúka možnosť sporenia aj v 3. pilieri, je to výborná možnosť ako si prilepšiť na dôchodku. Technicky 3. pilier funguje veľmi podobne ako 2. pilier, ale …

Existuje 4. pilier Skopírovať odkaz

Pod 4. pilierom si môžeme predstaviť dobrovoľnú formu sporenia na dôchodok. Dobrovoľné formy sporenia majú formu kapitalizačných schém sporenia. Kapitalizačný znamená, že príspevky sú investované na trhu do rôznych dlhopisových, akciových či indexových fondov. Prečo je to pre mňa výhodné? Dlhodobé sporenie a teda aj to dôchodkové je sporenie charakteristické až desiatkami rokov.

A práve čas je dôležitý. Čím dlhšiu dobu sporím, tým viac času majú moje úspory na zhodnotenie. Dôležitým faktorom je zložené úročenie, t.j. úroky z úrokov (je často označovaný aj ako ôsmy div sveta). To znamená, že úspory, ktoré sú na sporiacom účte, rastú nie len z dôvodu pribúdajúcich príspevkov, ale aj z dôvodu úrokov (výnosov) z minulých úrokov (toto platí aj pre 2. a 3. pilier). Keď sa pozriete na dlhodobý vývoj trhov (napríklad na najznámejší fond S&P500) uvidíte, že trhy z dlhodobého hľadiska rastú. Prečo? Pretože Vaše príspevky sú investované do reálnej ekonomiky reprezentovanej skutočnými firmami, ktoré predávajú reálne výrobky a služby. Generujú zisk pre majiteľov, vyplácajú stále vyššie a vyššie mzdy a firmy sa stávajú hodnotnejšími. Tým, že do nich investujem svoje príspevky cez rôzne finančné nástroje (akcie, dlhopisy, fondy, ETF), získavam výnos a podiel na rastúcej hodnote firmy.

Zhodnocovaním úspor cez dlhodobé investovanie do reálnej ekonomiky zvyšujem svoj dôchodok a zároveň diverzifikujem riziko závislosti len na jednom zdroji. Veď nie na darmo sa hovorí: „Nedávaj všetky vajíčka do jedného košíka„. 

A čo je teda 4. pilier? Je to forma sporenia na dôchodok, kde sú vaše príspevky, tak ako v 2. a 3. pilieri, investované na trhu. Medzi takého sporenie môžeme zaradiť celoeurópsky osobný dôchodkový produkt (tzv. PEPP) a dlhodobé investičné sporenie (DIS).

PEPP – celoeurópsky osobný dôchodkový produkt Skopírovať odkaz

Celoeurópsky osobný dôchodkový produkt (PEPP – Pan-European Personal Pension Product) predstavuje finančný produkt osobného dôchodkového sporenia, prostredníctvom ktorého sa pravidelné príspevky sporiteľa investujú podľa vopred stanovenej stratégie do finančných nástrojov.

PEPP je úplne nový dôchodkový produkt, ktorý je upravený priamo nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/1238 z 20. júna 2019 doplňujúcou právnou normou, tzv. delegovaným nariadením Komisie (EÚ) 2021/473. Európske normy určujú to ako má PEPP vyzerať, ochranu sporiteľa, formy výplaty, prenositeľnosť ale definujú aj požiadavky na informačné dokumenty, náklady a poplatky zahrnuté do cenového stropu (max 1% ročne z hodnoty majetku) a techniky zmierňovanie rizík pre celoeurópsky osobný dôchodkový produkt (life-cycle stratégiu). Viac sa dočítate v tomto článku.

Dlhodobé investičné sporenie Skopírovať odkaz

Ďalším nástrojom, ktorý vieme využiť ako 4. pilier je aj dlhodobé investičné sporenie. Tak ako aj PEPP, je to forma dobrovoľného sporenia, ktorá investuje vaše príspevky na trhoch. Zaujímavosťou dlhodobého investičného sporenia je to, že výnos je oslobodený od dane z príjmu. Musíte však dodržať základne princípy dlhodobého investičného sporenia, a to:

  • maximálny ročný vklad 6 000 Eur (teda max. 500 Eur mesačne) a minimálna doba sporenia 15 rokov alebo
  • držba finančného nástroja obchodovaného na regulovanej burze minimálne po dobu 1 roka (časový test).

Prvá možnosť oslobodenia výnosu od dane z príjmu je naklonená pre poskytovateľov aktívne spravovanej stratégie. Druhá možnosť preferuje pasívny prístup k investovaniu.

Nevýhodou dlhodobého investičného sporenia však je, že vás nechráni pred sebou samým. Z tohto produktu môžete kedykoľvek vybrať nasporenú sumu a spotrebovať ju. Pri dlhodobom investičnom sporení si sami určujete, či nasporené prostriedky vyčerpáte na dôchodku, vyčerpáte si ich postupne, alebo to vyriešite inak. Sporenie na dôchodok cez dlhodobé investičné sporenie tak vyžaduje disciplinovaného sporiteľa. Ak máte slabú vôľu a naozaj chcete sporiť na dôchodok, potom zvážte práve PEPP produkt.

Ako na dobrý dôchodok? Skopírovať odkaz

Nebyť na dôchodku závislý len na jednom zdroji príjmu. Preto je dobré využiť aj iné piliere, ako je napríklad 3. pilier (doplnkové dôchodkové sporenie) či 4. pilier (dlhodobé investičné sporenie alebo paneurópsky osobný dôchodkový produkt – tzv. PEPP). Takto bude dôchodok tvorený z viacerých zdrojov a nebudete tak citlivý na akékoľvek budúce zmeny, ktoré sa môžu dotknúť 1. a či 2. piliera a teda aj ovplyvniť jeho výšku príjmu na dôchodku.

Odoberajte náš oranžový newsletter

Majte všetky informácie o dôchodkoch a investovaní s naším newsletterom

Tím Oranžová Obálka
Tím Oranžová Obálka

Oranžovú obálku tvorí tím výskumníkov z oblasti dôchodkovej politiky, finančnej matematiky a ekonomiky, ktorí pôsobia na slovenských univerzitách a rôznych analytických funkciách. Svoje výsledky výskumu pravidelne publikujú a medzi najvýznamnejšie publikácie patria dve vedecké monografie (Aktívna správa úspor a Dôchodková politika) a podieľali sa na tvorbe viacerých behaviorálnych experimentov. Svoj výskum pretavili do robustného mikrosimulačného modelu Oranžová obálka®, na vývoji ktorého pracuje výskumný tím neustále už od roku 2015.

Table of Contents

Nastavenia cookies

Za účelom zabezpečenia rôznych funkcií na tejto webovej stránke a na analýzu prístupu k nim vrátanie ich optimalizácie používame súbory cookies. Taktiež používame cookies na zefektívnenie personalizovanej reklamy a získavanie štatistík návštevnosti webovej stránky. Za týmto účelom odovzdávame údaje našim partnerom. Ak si prajete súhlasiť iba s nevyhnutnými súbormi cookies , môžete spracúvanie a ukladanie ostatných druhov cookies odmietnuť. Zásady používania súborov cookie.

Nastavenia cookies